TALLINNA TOOMKOOL       Schola cathedralis Tallinnensis

25.12.2012

Uudistelõik kristlikest koolidest
Pühapäevases, 23. detsembri ERR-i Aktuaalse Kaamera nädalalõpusaates "Nädal" oli põhjalik ja positiivse sisuga uudistelõik kristlikest koolidest Eestis. Muuhulgas käis reporter Anne Raiste koos operaatoriga filmimas ka Tallinna Toomkoolis. Koolijuhtidest intervjueeriti muuhulgas ka Tallinna Toomkooli direktori kohusetäitjat Egle Viilmat, Kaarlikese lasteaia juhatajat Signe Ausi, Vanalinna Hariduskolleegiumi direktorit Kersti Nigeseni ja EELK kantslerit Urmas Viilmat. Kogu uudistelõik oli positiivses võtmes ning edastas jõulude eel kauni sõnumi kristlike koolide tegevusest ja edasistest plaanidest. Uudistelõiku saab vaadata SIIT.

Bildresultat fr err etv
 

11.12.2012
Toomkooli jõulujumalateenistus
Tallinna Toomkooli jõulujumalateenistus toimub viimasel koolipäeval enne jõuluvaheaega, 20. detsembril kell 11 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus. Jõuluevangeeliumi ja palveid loevad õpilased. Jumalateenistusel lauldakse jõululaule õpetaja Kaja Posti ja Mai-Liis Mäeväli juhendamisel. Jutluse peab kaplan Urmas Viilma ja organist on Kadri Ploompuu.


 

11.12.2012
Advendilaat pakkus koostegemise rõõmu
Laupäeval, 8. detsembril toimus Toomkooli majas (Apteegi 3) heategevuslik advendilaat. Laada korraldasid ja viisid läbi lapsevanemad, õpetajad ja õpilased ise. Laadatulu 2 993 eurot läheb koolile portatiivse digiklaveri ostmiseks. Laadamelu algas juba kooli ees tänaval, kus lapsevanemad möödujaid kuuma glögiga turgutasid. Kooli esimene korrus oli muudetud kaubatänavaks, kus omatehtud käsitööesemed, hoidised, kartulid, raamatud ja muud esemed hästi kaubaks läksid. Teisel korrusel oli avatud meeleolukas jõulukohvik, kus supil, kohvil, glögil, võileibadel, pirukatel ja magusatel küpsetistel oli hea minek. Kohviku muutis eriti hubaseks lastevanemate musitseerimine. Poiste klassis oli käsitöötuba, kus origami, jõulukaunistuste meisterdamine ja viltimine käis suure hooga. Õpetajate toas toimus suur õnneloos, kus tänu headele toetajatele ja sponsoritele võitis iga loos. Peaauhinna - kruiisi Rootsi, võitis õpetaja Kaja. Põnevust jagus ka pööningukorrusele, kus salapärasel võlumaal võis kuulata huvitavaid muinasjutte. Päev pakkus kogu kooliperele ja sisseastujatele palju rõõmu. Suure töö tegid ära kõik lapsevanemad ja õpetajad, kes päeva ette valmistasid. Eriline tänu kuulub laadatoimkonnale, mis koosnes peamiselt tegusatest lapsevanematest. Laadatulu eest saab kool peagi osta korraliku digiklaveri. Vaata galeriid SIIT ja SIIT.


 

3.12.2012
ETV kandis üle Tallinna Toomkooli advenditeenistuse
Tallinna Toomkooli 1. advendi jumalateenituse kandis pühapäeva pärastlõunal üle ETV. Eesti telejumalateenistuste ajaloos on tegemist teadaolevalt esimese koolijumalateenistusega, mis salvestati ja kanti üle rahvustelevisioonis. Teleteenistust on võimalik järelvaadata ETV arhiivist SIIT.


 

17.12.2012
Toomkooli poisid Prantsuse suursaadiku vastuvõtul
16. oktoobril olid Toomkooli 1. klassi poisid koos oma õpetaja Heiki Haljasoruga külas Prantsuse suursaadiku hr Frédéric Billet juures. Poisid laulsid laulu "Frère Jacques", mida aitas õpetada muusikaõpetaja Mai-Liis Mäeväli. Suursaadik hr Frédéric Billet rääkis suurepärases eesti keeles õppimise ja hariduse tähtsusest. Lisaks said poisid pisut rääkida prantsuse keeles, rääkida oma isiklikke mälestusi Prantsusmaast ning nimetada endise ja praeguse Prantsusmaa presidendi nime. Poisid said teada, et Toomkirikusse on maetud ka üks tuntud prantslane Pontus de la Gardie, kes oli tuntud väepealik Liivi sõja ajal.

 

Toomkooli 1 P klassi poisid, õpetaja Heiki Haljasorg ja Prantsuse suursaadik Frédéric Billet (taga keskel)

 

13.09.2012
Skulptor Mati Karmin annetas preemia Toomkoolile
XII Toompäevade pidulikul lõpujumalateenistusel Toomkirikus anti pühapäeval skulptor Mati Karminle üle Maarja medal ja Tallinna Toomkoguduse 2012. aasta kultuuripreemia. Mati Karmin annetas kultuuripreemia 1000 eurot Tallinna Toomkoolile. Mati Karmin on üks väheseid kaasaja Eesti skulptoreist, kes on andnud oma panuse taasiseseisvumisaja sakraalkunsti. Lisaks "Püha Jüri" monumendile on ta valmistanud Tori kiriku altariseinale suure "Ristilöödu" kuju, väiksemas mõõdus krutsifikse leiab mitmest Eestimaa kirikust, sh Tallinna Piiskoplikust Toomkirikust. Tema käe all on valminud mitmed skulptuurid, mälestustahvlid ja mälestuskivid. Peagi, 5. oktoobril avatakse Haljalas Karmini loodud "Eesti Õpetaja Autähis". Mati Karmin annetas kultuuripreemia summas 1 000 eurot Tallinna Toomkoolile. EELK Piiskopliku Toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on puudutanud otseselt või kaudselt Tallinna Piiskoplikku Toomkirikut. Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, vitraažikunstnik Dolores Hoffmann, president Lennart Meri, piiskop Mikko Heikka, poliitik Siim Kallas, teoloog dr Toomas Paul, kunstiajaloolane Juhan Kilumets, piiskop Philippe Jourdan, autosportlane Raido Rüütel, titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäe ning poliitik Tunne Kelam.     


3. 09.2012
Tallinna Toomkool on taastatud
31. augustil 2012 allkirjastas minister Jaak Aaviksoo käskkirja, millega väljastati Tallinna Toomkoolile koolitusluba. Sellega on 1939. aastal tegevuse lõpetanud kool on taas avatud. Tallinna Toomkooli 2012/2013 õppeaasta pidulik avapalvus-aktus toimus Toomkirikus 1. septembri hommikul. Toomkooli 2. klasside poisid ja tüdrukud tõid pidulikus protessioonis kiriku altari ette 1. klasside õpilased, kõigil seljas Toomkooli sümboolikaga koolivorm. Palvus algas Eesti Vabariigi hümniga, mis kõlas iidse katedraali võlvide all pühalikult ja võimsalt. Kogu hingest ja südamest laulsid kõik 53 õpilast, nende õpetajad ja ligi 300 kirikulist: lapsevanemad, vanavanemad, õed-vennad, sõbrad ja lähedased. Palvuse avas Toomkoguduse õpetaja ja Toomkooli kaplan Urmas Viilma, kes tõi lastele eeskujuks Piibli kuulsaima kuninga Saalomoni, kes palus Jumalalt tarkust. Järgnes 1. klasside õpilastele aabitsa ja lastepiibli üleandmine ning direktori kt Egle Viilma kõne, milles ta pöördus nii õpilaste, nende vanemate kui ka õpetajate poole kutsudes neid üles üksteisele toeks olema ühisel kooliteel. 2. klasside õpilastest koosnev Toomkooli kantoritunni koor, kantor Ene Salumäe juhatusel laulis uutele õpilastele Jumala armastusest. Peapiiskop Andres Põder rõhutas oma kõnes, et kõik tänased Toomkooli õpilased ja õpetajad on kirjutamas ennast ajalukku, sest taastatakse kool, mille algus ulatub tagasi 1260-ndatesse aastatesse. Peapiiskop õnnistas ka õpilaste koolitee. Assessor Ove Sander rõhutas oma tervituses Jumala usaldamist ja Tema peale lootmist ning tänas kõiki, kes on olnud Toomkooli taastamisega ametis. Palvuse lõppedes suundusid õpilased koos oma õpetajatega kirikust välja ning marssisid läbi vanalinna, üle Raekoja platsi oma koolimajja Apteegi tänaval. Seal viisid klassijuhatajad Tiiu Siimon (1 T klass), Heiki Haljasorg (1 P klass), Mirjam Meremaa-Pärn (2 T klass) ja Kaie Kadaksoo (2P klass) läbi selle õppeaasta esimese klassijuhatajatunni. Esimene koolipäev lõppes tordisöömisega.

 

Tallinna Toomkooli klassiõpetajad Kaie Kadaksoo, Tiiu Siimon, Heiki Haljasorg, Mirjam Meremaa-Pärn ja direktori kt Egle Viilma (paremalt teine).

 

25.08.2012
Täitus aasta Toomkooli taasavamislepingu sõlmimisest
15.augustil,rukkimaarjapäeval,täitus aasta Tallinna Toomkooli taasavamiseks lepingu sõlmimisest. Seda sündmust tähistati perepäevaga looduses. Tallinna Toomkool perepäev toimus EELK Laagrikeskuses TALU. Kohal olid esimeste ja teiste klasside õpilased koos vanemate ja õdede-vendadega. Kokku oli kõiki osalejaid üle 120. Taevaisa andis kauni ilma, lapsed said sportida, kunsti ja muusikaga tegeleda, loodetavasti ka vanade ja uute sõpradega suhelda. Vanemad jagunesid töögruppidesse, et tegeleda mõttetöö ja diskussiooniga. Lõunaks söödi maitsvat suppi ja päeva lõpetas uhke pidupäevatort. Ühisel rukkimaarjapäeva palvusel laagrikeskuse muruväljakul tänati möödunud aasta eest ja paluti õnnistust algavaks õppeaastaks. Päeva tegemistest saab aimu ka pildigaleriist SIIT. Üritust kajastas ka ajaleht Eesti Kirik. Loe SIIT.

 

3.08.2012
1.septembri avaaktus toimub Toomkirikus
Tallinna Toomkooli 2012/2013 õppeaasta pidulik avapalvus, millele järgneb aktus koos aabitsate üleandmisega 1. klassi astujatele toimub Tallinna Toomkirikus 1. septembril kell 10.00. Oodatud on kõik Tallinna Toomkooli 1. ja 2. klasside õpilased koos perede ja sõpradega. Avapalvusele ja sellele järgenev aktusele on teretulnud ka kõik teised, kes soovivad olla tunnistajateks ajaloolise kooli taassünni imele ja õnnistatud kasvule. Palume algavale kooliaastale, õpilastele, õpetajatele, lapsevanematele ja kooli toetajatele rohket Jumala kaitset, juhtimist ja õnnistust ning usaldame end Tema hoole alla. 

1.08.2012
TallinnaToomkoolil oma kodulehekülg
Alates1.augustist on Tallinna Toomkoolil oma kodulehekülg aadressil www.tallinnatoomkool.ee.Tallinna toomkooli kohta sai seni infot Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kodulehekülje kaudu (www.toomkirik.ee), kuhu veel mõneks ajaks jääb Tallinna Toomkooli puudutav põhiinfo kõigile lugeda. Kooli oma kodulehelt on kättesaadav kõik oluline, mis puudutab Toomkooli tegevust, põhimõtteid ja väärtusi. Lisaks saab lehelt kätte värsked uudised, mis kooli igapäeva elu puudutavad ning igapäevase operatiivse info. Lehekülg täieneb ja täiustub töö käigus. Kooliaasta alguses luuakse lehele ka koodidega ligipääsetav alalehekülg kooli lastevanematele, õpetajatele ja teistele kooliga seotud inimestele detailsema olulise info edastamiseks ja vajalikele materjalidele ligipääsu tagamiseks. 
 


24.07.2012
TallinnaToomkooli koolitusluba ootab väljastamist. 

Ministeeriumist teatati, et pärast pääseameti ettekirjutuste täitmist, saab Talllinna Toomkool kätte koolitusloa.Jaanipäeva järgsel nädalal teatati Haridus- ja Teadusministeeriumist, et pärast Tallinna Toomkooli Sihtasutuse poolt esitatud taotlusdokumentide ja õppekava põhjalikku analüüsimist ja mitmete paranduste sisseviimist on vastav komisjon otsustanud Tallinna Toomkoolile koolitusloa väljastada. Täita on vaja siiski veel üks tingimus ilma milleta ei saa kool isesesiva koolina tegevust alustada. Vastavalt Päästeameti ettekirjutusele tuleb välja vahetada Apteegi 3 asuva koolihoone II korruse koridori kaks ust ning täiendada lisatihendiga I korruse ust. Lisaks tuleb tagada keldriruumide korrasolek. Tänu juunikuu alguses toimunud lastevanemate talgupäevale on kelder üleliigsesetest esemetest ja rämpsust puhastatud. OÜ Kiriku Varahaldus on asunud ka ette valmistama koridoriuste vahetamist ning uksed on vabrikust tellitud. Loodetavasti saavad kõik vajalikud tööd teostatud juuli ja augustikuu esimeste nädalate jooksul, et tagada tõrgeteta õppetöö algus septembrist.

 PS! Seoses nimetatud töödega (tulekindlate uste paigaldus) on oodatud ka kõik annetused EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse arvele10022002639007. Märksõna "Annetus Toomkooli heaks". Kõigilt annetustelt saab järgmise aasta tuludeklaratsiooni täites tagasi tulumaksu. Selleks palume, juhul kui ülekande teostaja on keegi teine kui annetaja ise, märkida makse selgitusse annetaja nimi ja isikukood.